Güzellik Sırları

Alındaki Kırışıklıklar İçin 11 Doğal Çözüm


Yaşlanmanın ilk belirtilerinden olan alın kırışıklıkları özellikle orta yaşlardan itibaren can sıkıcı olmaya başlar. Botoks gibi estetik uygulamalara hazır değilseniz zamanın cildiniz üzerindeki etkilerini azaltmak için ev yapımı doğal çözümlerimiz var. Yaşam stili değişiklikleri ile maske tariflerimiz için okumaya devam edin...

a5250b6487df-female-face-with-wrinkles-forehead_186202-466-jpg
Alındaki Kırışıklıklar İçin 11 Doğal Çözüm
Giriş10.08.2020 15:49

 

Bol Su İçin

 

Cildinizin sağlıklı görünmesi ve nemini kaybetmemesi için uygulaması en kolay tedavilerden biri her zaman yeterli miktarda su içmektir. Vücudumuzun büyük miktarı sudan oluşuyor. Su kaybının en görünür olduğu yer ise cildinizdir. Kuru bir cilt kırışıklığa yani erken yaşlanmaya daha yatkındır. Cildinize yeterli miktarda su ulaşmazsa kuru ve pul pul görünecektir. 

 

Yüz Yogası Yapın

 

Yüzümüz kaslardan meydana gelmektedir bu kasları kullanmayışımız kırışıklıkların oluşumunda en önemli etkendir. En temel yüz egzersizleri ile yüz kaslarınızı çalıştırarak alnınızda biriken gerilimi serbest bırakabilirsiniz. İşte basit bir egzersiz! Ellerinizle yumruk yaparak işaret ve orta parmaklarınızın eklemlerini alnınızın ortasına yerleştirin. Hafifçe bastırarak iki yana doğru yumruklarınızı kaydırın. Bu egzersizi günde en az 3-5 kez tekrarlayın.

 

Soğuk Kompres Uygulayın 

 

Soğuk kompres kan dolaşımını hızlandırır ve cildinizi sıkılaştırır. Alternatif bir kırışıklık tedavisi olarak yüzünüze buz uygulamak oldukça güvenli, etkili ve zararsız bir yöntemdir. Düzenli olarak uyguladığınız zaman kırışıklıkları ve sarkmaları azaltacak bir etki oluşturacaktır.

 

Aloe Vera Jeli Kullanın 

 

Aloe vera yapraklarının jeli günümüzde cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan doğal içeriklerden biridir. Kolajen üretimini doğal olarak artırmaya yardımcı olur. Kolajen ise kırışıklıkları azaltmada ve cildin sıkılaşmasında etkili bir rol oynamaktadır. Aloe veradan elde ettiğiniz özü alnınıza masaj yaparak düzenli olarak uygularsanız kırışıklıklarla savaşabilirsiniz. Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar ve cilt elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Böylece cilt yumuşak ve esnek kalır.

 

Kahve Maskesi Uygulayın 

 

Kahve severek tüketilen bir içecek olması yanı sıra sıkı bir cilt için birebirdir. Kahvenin muhteşem etkisine şahit olmak için bir adet yumurtanın beyazını bir kasede çırpın, üzerine 1/4 çay kaşığı kahve ekleyin. Yeterince karışana kadar çırpın. Yüzünüzü güzelce yıkadıktan sonra hazırladığınız karışımı dairesel hareketlerle alnınıza uygulayın. 20-30 dk kuruyana kadar bekletip ılık su ile temizleyin.

 

Manuka Yağı ile Masaj Yapın 

 

Aroma terapi gün geçtikçe popülerleşen bir alan. Araştırmalara göre manuka yağının topikal olarak uygulanması yeni cilt hücrelerinin oluşumunu destekliyor ve kırışıklık görünümünü azaltıyor. Birkaç damla manuka yağını alnınıza masaj yaparak yedirebilirsiniz.

 

Zeytinyağı

 

Yaş ilerledikçe cilt hücreleri zayıflar bu nedenle cilt canlılığını kaybeder ve kırışıklıklar oluşur. Hücrelerin yenilenmesinde düzenli zeytinyağı kullanımı ilaç niteliğindedir, kırışıklıklara iyi gelir. Aynı zamanda bilinen en doğal nemlendiricilerden biridir. Gece uyumadan önce temizlediğiniz cildinize direkt olarak uygulayabilirsiniz.

 

E Vitamini

 

Cildimizi besleyen birçok vitamin olduğunu biliyoruz. Zaman ve güneş hasarı cildin e vitamini kaybetmesine sebep olur. E vitamini vücuda sağladığı faydalar ile bilinen önemli bir besin kaynağıdır. İyi beslenmek kadar cilde ihtiyaç duyduğu bakımı yapmak da çok önemli. E vitamini takviyesi ciltte meydana gelebilecek kırışıklığı geciktirmeye yardımcı olur.

 

Hindistan Cevizi Yağı

 

Kırışıklıklar cildin genç görünümünü bozar. Harika bir masaj yağı ve cilt nemlendiricisi olan hindistan cevizi yağı cildin sağlıklı pürüzsüz görünümünü korumaya yardımcı olur. İnce bir tabaka halinde uygulandığında cilde nemi hapseder ve dışardan gelen toza kire karşı adeta bir bariyer oluşturur. Kolajen üretimini destekleyerek cildin elastikiyetini korur.

 

Muz Maskesi

 

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan muz, kırışıklık ve ince çizgilerle mücadele eder. Cildimizi ölü hücrelerden arındırıp hücre yenilenmesine destek olarak daha sağlıklı görünmesini sağlayan etkilere sahiptir. Basit muz maskesi uygulayarak parlak, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Ezilmiş bir muzu yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekletip soğuk su ile durulamanız yeterli. Maske temiz ve pürüzsüz bir etki sağlayacaktır.

 

Limon Suyu

 

Limon suyu, sitrik asit zenginliğiyle kuvvetli bir soyucu gibi davranır ve cildi ölü hücrelerden arındırır. Aynı zamanda C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon cildin kolajen oluşumunu uyarır. Sıkılaştırıcı ve kırışıklıları önleyici bir etkiye sahip olduğu için yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. 

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.