Güzellik Sırları

Alexandrite Lazer Epilasyon


Vücudumuzdaki istenmeyen tüyleri azaltmak için yaklaşık 20 yıldır kullanılan lazer ışın teknolojisine her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Ancak bu adımda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi yöntemi kullanmanız gerektiğidir. Sizler için son yıllarda kadınlar tarafından genellikle tercih edilen ve sonuçlarından memnun kaldıkları Alexandrite Lazer yöntemini inceleyeceğiz. Tüm Detayları ile Alexandrite Lazer Epilasyon…

alexandrite-lazer-epilasyon-24951181-feb5-4d2a-86ed-4966cee00c64
Alexandrite Lazer Epilasyon
Giriş25.03.2021 16:27

Alexandrite lazer, epilasyon sırasında en çok kullanılan lazerdir. Günümüzde neredeyse tüm lazer merkezlerinde ve hastanelerde alexandrite lazer bulunmaktadır.

Bu tip lazerin en belirgin özellikleri uygulama prosedürlerinin daha kolay olmasıdır. Hızlı lazerler olduklar için günlük yapılabilen işlem sayı da artış göstermektedir. İşlem süresi kısıtlıdır.

Alexandrite lazerlerin uygulamayı yapacak kişiler tarafından tercih edilmelerinin sebeplerinden biri de uygulama yapıldığında kıllar yandığından uygulama yapılan alanın kıllardan anında temizlenmesidir. Bu kılsızlık durumu birçok kişiyi tatmin etmektedir.  

Alexandrite lazerde ağrı oldukça minimaldir. Birçok kişi ağrının minimum olmasından dolayı da alexandrite lazeri daha çok tercih etmektedir. Lazer epilasyon amacı ile alexandrite lazer yalnızca açık cilt tiplerinde uygulanabilmektedir.

Bunun nedeni alexandrite lazerlerin kıl köklerinde bulunan melanin adındaki boya maddesi üzerinde etki etmesidir.

Alexandrite Lazer Nasıl Etki Eder?

Alexandrite Lazer, tek bir dalga boyundaki ışıktan oluşan bir optik enerji sağlar. Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları, hedef yapıdaki renk içeren maddeler tarafından emilerek optik enerjilerini aktararak ısı enerjisi dönüştürürler.

Sadece hedef yapıda oluşan bu ısı enerjisi çevre dokularda çok az etki yaratarak hedef yapıyı tahrip etmektedir. Hedef yapıda anlık olarak 80-90 °C lik ısı artışı oluşturarak kıl köklerinde geri dönüşümsüz bir hasar yaratırlar.

Alexandrite Lazerin En Önemli Avantajları Nedir?

Alexandrite Lazer şu an için lazer teknolojisinde son nokta olarak kabul edilmektedir. Diğer lazerler tiplerinde bulunan tüm özellikleri barındırmasının yanında çalışma hızı açısından diğer sistemlerden biraz daha hızlıdır.

Bu özellikleri sayesinde tüm vücut epilasyonu 45-50 dakika gibi çok kısa sürede bitirilebilmektedir. 

Alexandrite Diğer Lazerlere Göre Yetersiz Midir?

Hayır. Kıl kökünde etkiyi sağlayan kılın tuttuğu ısı enerjidir. Kalın ve siyah kıllar daha düşük lazer enerjisinde yeterli miktarda enerjiyi emerler.

İnce kıllarda ise etki sağlanabilmesi için kısa sürede ve yüksek miktarda enerjinin verilmesi gerekmektedir. Birçok lazer cihazı tekrarlanan yüksek enerjili ve kısa süreli lazer atışlarını sağlayacak güce sahip olmayabilir.

Diğer lazerlerden farklı olarak Alexandrite lazerin atış sırasında sağladığı enerji atış süresine bağlı değildir.

İnce kıllar için gerekli yüksek enerjili ve kısa süreli atışların tekrarlanan atışlar sırasında sağlayabilmektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyonun Avantajları Nedir?

Kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar. Kıllarda tekrar büyüme olsa bile oluşacak kıllar zayıf, açık renkli ve az miktarda çıkmaktadır.

Güvenilir bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Kanserojen bir madde içermemektedir. Kullanılan cihazın özelliklerine göre değişmekle birlikte hızlı bir yöntem olarak kabul edilir.

Ağda ya da diğer depilasyon uygulamalarında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Lazer Epilasyon Neden Tek Seans Değildir?

Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde gelişim göstermez. Uygulama esnasında olgun fazda (anagen) olan kıl kökleri etkilenirken, gerileme (telogen) ve dinlenme (katagen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez.

Etkilenmeyen kıllar için bir süre sonra tekrar ara seans uygulanması gerekebilir. Seans aralıkları bölgeye göre 4-8 hafta arasında değişmektedir.

Lazer Epilasyonda Sonuç İçin %100 Garanti Var Mıdır?

Hayır. Tıbbi olan bu tarz uygulamalarda %100 garanti vermek hem doğru hem de gerçekçi değildir. Kişinin genetik veya hormonal yapısı, kılın rengi ve yapısı farklı sonuçlar doğurabilmektedir.

Ön muayene sonrası doktorunuz size olabilecek sonuçlar ile ilgili gerekli bilgileri verecektir.

Lazer Güvenli Bir Uygulama Mıdır?

Epilasyon amaçlı lazer sistemleri ise 15-20 yıldır kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde lazerin epilasyon ve diğer estetik amaçlı uygulamaları günümüzde daha da güvenli olarak yapılmaktadır.

Lazerin kanser yaptığına veya sağlığı etkileyecek şekilde radyasyon yarattığına dair hiçbir bilimsel kaynak bulunmamaktadır.

1983 yılında yapılan bir araştırmada lazerin iyonik bir etkisi olmadığı ve canlı büyüyen bağ dokusu hücreleri üzerinde hiçbir kötü etkisi olmadığı gösterilmiştir.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon uygulamadan birkaç hafta önce kıl köküne zarar veren ağda, cımbız gibi yöntemlere son verilmiş olmalıdır.

Lazer epilasyona başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması gerekir. Çünkü lazer enerjisi ancak gelişme evresinde bulunan ve pigmentasyonu yüksek kıl köküne etki etmektedir.

Daha önceden cımbızla kılın çekilmesi ya da kılın renginin açılması durumunda lazerin etki edeceği hedef kaybolacağı için beklenen etkinin görülemeyebilir.

Cildi soyan peeling gibi işlemlere en az 2 hafta önceden son verilmelidir.

Lazer epilasyondan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Lazer epilasyon uygulanmış bölgeler güneşle direkt temas eden bölgeler ise güneşe çıkmadan ortamala 30 dakika önce mutlaka en az 30 SPF güneş koruma kremi uygulanmalıdır.

En az 1 hafta doğrudan güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Bu kriterlere uyulmadığı durumlarda lazer uygulanan bölgelerde lekelenme görülme olasılığı artmaktadır.

İlk 2-3 gün cildi tahriş eden peeling, keseleme gibi işlemler kesinlikle uygulanmamalı, sıkı ve sert giysiler giyilmemelidir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilmektedir?

12 yaşından itibaren koyu renkli tüyleri olan herkese uygulanabilir.

Kimlere Lazer Epilasyon Uygulanmaz?

12 yaşından küçüklere, tersine bir kanıt olmamasına rağmen hamileliğinin ilk 3 ayı içinde olanlara, cildinde kanser veya kanser öncesi lezyonları olanlara, derideki kollajen dokuyu tutan hastalığı olanlara (Sedef gibi), deri renginde değişikliğe yol açan hastalığı olanlara, akne nedeniyle son 6 ay içinde ilaç kullanmış kişilere lazer epilasyon uygulanmaz.

Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde, sedef hastalığı olanlarda, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon yapılamaz. Birçok lazer cihazın da bronzlaşmış ciltlere lazer epilasyon uygulanmamaktadır, rengin açılmasını beklemek gerekmektedir. Lazer epilasyon, beyaz, gri, kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermemektedir.

Epilasyon ve Çeşitleri ile ilgili detaylı hazırladığımız içeriğimizi okuyarak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.