Güzellik Sırları

Aktif Kömürlü Diş Macunu Tarifi


Daha beyaz dişler istiyorsanız, ancak aynı zamanda kimyasallardan da kaçınmak istiyorsanız okumaya devam edin.

bd2eebc7cc13-uses-activated-carbon-cosmetics-medicine_12395-1136-jpg
Aktif Kömürlü Diş Macunu Tarifi
Giriş18.07.2020 12:57

 

Aktif Kömür Ne İşe Yarar?

 

Aktif kömür deyince aklınıza mangalınızı yakmak için kullanılan kömür briketleri gelmesin. Aktif kömür, hindistan cevizi kabukları, turba, petrol kok kömürü, zeytin çukurları veya talaştan yapılan ince siyah bir tozdur. Kömür, çok yüksek sıcaklıklarda işlenerek aktif hale getirilir.  Aktif kömür son zamanlarda birçok güzellik ürününde kullanılmaya başlanmıştır. Dişlerimizi lekeleyen küçük plak parçalarını çıkarabilir. Diş beyazlaması da bu sayede meydana gelir.

 


Yüzeysel lekeleri giderir ve dişlerin daha beyaz görünmesini sağlar.

 


 
Yüzey lekelerini çıkarmak ile beyazlatmak arasında fark vardır. Lekeler, diş yapısının mine adı verilen en dış kısmında yavaş yavaş birikir. Yavaş yavaş gelişen bu lekeler, kafein, şarap, sigara ve bazı leke yapan yiyeceklerde bulunan bazı maddelerden kaynaklanmaktadır. Bu lekeler dişlerin genel estetik görünümünü etkiler. Aktif kömür bu dışsal lekeleri adsorbe eder ve dişlerin beyazlığının artmasına fayda sağlar. 

 


Birikmiş plağı temizler ve nefesi ferahlatır.

 


 
Araştırmalar, aktif kömürün, esas olarak asidik bileşenlerle bağlanabileceği için ağız boşluğunun pH seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda, asitli bileşiklerin ağızdan hızla uzaklaştırılmasına da neden olur. Böylece aktif kömür kötü ağız kokusu giderici olarak plakların giderilmesine yardımcı olur.
Doğru diş fırçasını, diş ipi ve dil temizleyiciyi kullanmak, aktif kömürlü diş macununuzdan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Siyah Macunla Bembeyaz Dişlere Ulaşmanın Tarifi

 


 
Hepimiz güne dişlerimizi fırçalayarak başlıyoruz ve birçoğumuz diş macunu seçimi konusunda endişelere sahibiz. Çünkü çoğu diş macunu dişleri beyazlatmak için kimyasallar kullanır. Yüzey lekelerini çıkarmanın güvenli ve etkili bir yolunu mu arıyorsunuz? Bu aktif kömür diş macunu tam da aradığınız şey olabilir!
Kömür, dişleri temizlemeye ve parlatmaya yardımcı olan etkili bir araçtır. İster tek başına kullanılabilir, ister diğer bileşenlerle karıştırılarak diş macunu getirilebilirsiniz. Beyazlatma için aktif kömürü kullanmanın en çok tercih edilen yolu, hindistancevizi yağı (hindistancevizi yağının antibakteriyel özellikleri plak ve lekeleri azaltmaya yardımcı olur), kabartma tozu (ağızdaki asidi alkalize eder ve plak ve lekeleri çıkarmaya yardımcı olur) kullanmaktır.

 

Malzemeler

 

 

  • 1/2 Çay Kaşığı Aktif Kömür

  • 2 yemek kaşığı kabartma tozu

  • 2 Yemek Kaşığı Hindistan Cevizi Yağı

  • 1-2 Damla Esansiyel Yağ (İsteğe Bağlı)

 

Kömürü hindistan cevizi yağı ile bir bağlayıcı olarak karıştırmak iyi sonuç verir ve Hindistan cevizi yağı da ağız ve dişleri temizlemek / arındırmak için iyidir. 

 

Sodyum bikarbonat (diğer adıyla kabartma tozu, bikarbonat soda), toksinleri emer, yumuşak bir sabun benzeri etkiye sahiptir ve iyi bir bağlayıcı işlevi görünür (yağları emdiği ve suyla iyice karıştığı için). Aynı zamanda alkalindir.

 

Hazırlanışı 

 

 

Hindistan cevizi yağını küçük bir kapta eritin. Erittikten sonra içerisine aktif kömür ve kabartma tozunu ekleyin. Malzemeleri macun benzeri bir kıvama gelene kadar metal olmayan bir spatula veya kaşıkla karıştırın. Ev yapımı diş macununuz kullanıma hazır! Diş macununuzu hava geçirmez bir kaba aktarın.

 

Aktif Kömürlü Diş Macunu Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Her ürün gibi aktif kömür içeren diş macunları doğru kullanıldıklarında dişlere fayda sağlasa da yanlış ve fazla kullanıldıklarında riskli olabilirler.


Kömürlü diş macununun aşırı kullanımı ile diş yapısında geri dönüşü olmayan bir kayıp meydana gelebilir. Dentin kaybı, lekelerin birikmesi, dentin maruziyetine bağlı diş hassasiyeti ve dişeti çekilmesi gibi diş problemleri riskini artırır. Uzun süreli kullanımı hem sıcak hem de soğuk yiyeceklere karşı hassasiyetle sonuçlanabilir.


Kömür ayrıca diş etlerinin arasına yavaş yavaş yerleşerek diş etlerinde iltihaplanma ve travma gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.