Trending

Akıllı Telefonlarımızı Kullanırken Hepimizin Yaptığı 5 Hata


Günümüzde birçok insanın akıllı telefonu bulunuyor ve biz bu telefonları kullanırken farkında olarak ya da olmayarak hatalar yapıyoruz. Bugün içeriğimizde akıllı telefon kullanırken yaptığımız 5 hatayı sizlerle paylaşıyor olacağız.

c6c7fb9699ac-telefon-kullanmak-jpg
Akıllı Telefonlarımızı Kullanırken Hepimizin Yaptığı 5 Hata
Giriş15.05.2020 16:26

1. Telefon ile Birlikte Uyumak

Bir cep telefonu temel olarak bir elektromanyetik verici ve alıcıdır. Yani radyo dalgaları yayar. Henüz kanıtlanmamış olmasına rağmen, araştırmalar, dalgaların uzun saatler boyunca maruz kaldıktan sonra beyninizi nasıl etkileyebileceğini gözlemliyor. Kısaca söylemek gerekirse, uyku döngünüz sırasında sizi uyandırabilir. Uyurken tamamen kapatmanız veya başka bir odada tutmanız mümkün değilse, uçak modunda tutmayı deneyin.

 

2. Çok Uzun Süre Mavi Işığa Maruz Kalmak

Ekrandaki mavi ışık, uyumamızı sağlayan melatonin hormonunu salgılanmasını önler. Mavi ışık aynı zamanda baş ağrılarına ve görme problemlerine neden olur. Telefonunuzdaki ışık seviyelerini sıfırlamayı ve mavi ışık filtresini açmayı deneyin.

 

3. Düşük Sinyal İle Kullanma

Telefonunuzda zayıf bir sinyal olduğunda, telefonunuz sinyal yakalamak için daha yüksek sinayller yayacaktır. Bu yüzden de daha fazla zarar verecektir. Düşük sinyal olan bölgelerde telefon daha fazla zararlı olacağından daha az kullanılmalıdır. Ayrıca düşük sinyal, telefonunuzun ısınmasına neden olur, bu da başka bir tehlikedir.

 

4. Cildinizle Temas Halinde Tutmak

Cep telefonları ve kanser arasındaki bağlantıya odaklanan, özellikle de 900 MHz civarında olan iletim sinyallerine odaklanan ve telefonunuzun ısınmasına neden olan birkaç çalışma var. Vücudunuza her yakın tuttuğunuzda cildiniz ısıyı küçük parçalar halinde kolayca emer. Radyofrekans radyasyonun insan vücudu üzerinde kanıtlanmış başka bir etkisi olmamasına rağmen, kendiniz ve telefonunuz arasında biraz mesafe bıraktığınızda emilim oranının önemli ölçüde azaldığı gerçeğini biliyoruz.

Cep telefonunuzla konuşurken, size temasını önlemek için bir kulaklık veya hoparlör kullanmayı deneyin. Kullanmıyorsanız, en az zarar için kendinizden uzakta tutun.

 

5. Kötü Duruş İle Ekrana Bakmak

Cep telefonlarının kullanımının tenosinovit gibi başparmak yaralanmalarına neden olduğu bilinen bir gerçektir. “Yazışma Durumu” olarak adlandırılan başka bir cep telefonu sağlık problemi de var. Adından da anlaşılacağı gibi, ekrana bakmak için boynunuzu öne doğru eğdiğinizde, servikal omurganızdaki baskı yavaş yavaş artar.

Ve zaman geçtikçe boynunuzda hissettiğiniz ağırlık, gerçek kafa ağırlığınızdan 5 kat daha fazla olabilir. Bu boyun ağrısı ve duruş anormalliklerine neden olur. Boynunuzu olabildiğince düz tutarak telefonunuzu göz hizasında tutun.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.