Gezilecek Yerler

AKÇAKOCA BEY ANIT MEZARI


Uzun bir süre Roma ve Bizans’ın egemenliği altında kalmış olan Kandıra, Osmanlı Sultanı Orhan Gazi tarafından 14. yüzyılın ikinci çeyreğinde fethedilerek, Osmanlı topraklarına katılmıştır.

akcakoca-bey-anit-mezari-36f38c09-10e2-4cc6-9e1d-b1c888d57142
AKÇAKOCA BEY ANIT MEZARI
Giriş20.11.2019 18:05

 

Akçakoca Bey Kimdir?


Akçakoca Bey’in babası Abdulmelik b. Abdulfettah’dır. Ailesi tam olarak bilinmemekle Anadolu Selçukluları döneminde uç bölgelere yerleştirilmiş bir Türkmen boyuna mensuptur. Akçakoca Bey’in Aşiret beyi olduğu ve Ertuğrul Gazi’ye bağlı olduğu sanılmaktadır. Kandıra ve çevresinin fethedilmesinde görev almıştır. Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin silah arkadaşıydı. İlk devir Osmanlı tarihi yazarları eserlerinde adı geçen bu alp-erenin kendisi ve ailesi hakkında bilinenler oldukça kısıtlıdır. Akçakoca Bey’in hakkında yapılan belgesellerdeki bilgiler oldukça kısıtlıdır.

 

Akçakoca Bey 1234 senesinde doğmuştur. Yaşadığı dönemde Akçakoca, Sapanca ve Kandıra bölgelerinin yanı sıra Kocaeli’nin fethini gerçekleştirmiştir. Orhan Gazi’nin emrinde Akçakoca, Konuralp, Saltuk Alp, Samsa Çavuş, Gazi Rahman, Köse Mihal gibi tanınmış komutanlarla birlikte gerçekleştirilmiş olan fetihler, Osmanlı’nın kuruluş aşamasında oldukça önemliydi. 

 

 

İzmit üzerine sefere çıkacağı sırada Kandıra’da vefat etmiştir. 1328 senesinde 94 yaşında vefat ettiği düşünülmektedir. Akçakoca Bey’in Türk töresine uygun olarak defnedildiği bilinmektedir. Akçakoca Bey’in nasıl öldüğü konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat birçok tarihçi tarafından Akçakoca Bey’in öldükten sonra Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Baba Köy’de bulunan Baba Tepesi’ne gömüldüğü düşünülmektedir. Bilecik Söğüt’te Akçakoca Bey’in makam türbesi bulunmaktadır.

 

Akçakoca Bey’in soyundan gelen birçok kişi hem Cumhuriyet döneminde hem de Osmanlı döneminde bazı devlet görevlerinde bulunmuşlardır. Torunu ve oğlu Gebze Kadısı olan Fazullah Osmanlı Devleti’nde önemli görevler yapmışlardır. Kocaeli ilinin çevresinde önemli fetihler gerçekleştirmiş olan Akçakoca Bey’in aziz hatırasını Yaşatmak amacıyla Yöreye ‘’ Koca-ili’’ anlamında ‘’Kocaeli’’ adı verilmiştir.

 

 

Akçakoca Bey’in ölmesi üzerine bir ulak Orhan Gazi’ye Şu şekilde ulaştırır:

-    Akçakoca’mız sizlere ömür Sultanım.
-    Sen ne dersin bre ulak?
-    Ayaklarım kırılsa da bu haberi size getirmeseydim Sultanım. Velakin üzerimde bir emanet vardır.
-    Ne emaneti?
-    Akçakoca’mın bir vasiyeti efendim.
-    Tiz söyle…
-    ‘İzmit’i biz fethedemedik. Cenab-ı Hak Orhan Gazi Beyimize nasip etsin. Şayet bu kaleyi alırsa, cümle haklarımız kendisine helal olsun’’ deyip ruhunu teslim etti Sultanım.
 Orhan Gazi sefer hazırlıklarına başladı ve 1331 senesinde şehri kuşatmıştır. Bizans İmparatoru yardıma geliyor ve Orhan Gazi ile antlaşma yapıyor ardından kuşatmayı kaldırıyor. Altı yıl sonra tekrar İzmit’i fethederek Akçakoca Bey’in vasiyetini yerine getiriyor.

 

 

Akçakoca Anıt Mezarı Nerededir?


Kocaeli ilinin Kandıra ilçesinde Kefken yolu yakınlarındaki Babadağ’da bulunan bir anıt mezarıdır. Kocaeli’nin Kandıra İlçesi’ne 7,5 kilometredir. Kocaeli’nin İzmit ilçesine 52 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezinden Kandıra’ya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Otobüsleri ile gidilebilmektedir.

 

Akçakoca Anıt Mezarının Özellikleri Nelerdir?

 

 


Kocaeli’yi fetheden Orhan Bey’in Akçakoca Bey’i anmak için yaptırılmış bir anıt mezarıdır. Anıt Mezarının görünüşü, bir obayı andırmaktadır.

 


Akçakoca Anıt Mezarına Nasıl Gidilir?


Anıt Mezarının bulunduğu 220 metre rakımlı Babatepe, Kocaeli Kandıra’dan Kefken istikametine doğru ortalama olarak 9 km yol yaparak 15 dakika içerisinde anıt mezarda olabilirsiniz. Babaköy yol ayrımını veya Akçakoca yolunu tercih ederek ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Akçakoca Anıt Mezarı İsmini Nereden Almıştır?


İzmit için sefere çıkacağı sırada Kandıra’da vefat etmiştir. Vasiyeti üzerine Ertuğrul Gazi gibi otağının bulunduğu tepeye gömülmüştür. Akçakoca Bey’in vasiyeti üzerine Orhan Bey’in Kocaeli’yi fethederek onun anısına bir anıt yaptırmıştır. Daha sonrasında anısına saygı nişanesi olarak bu yöreye KOCAELİ denmiştir.

 


Akçakoca Anıt Mezarına Giriş Ücretli Midir?


Akçakoca Anıt Mezarına giriş için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

 


Akçakoca Anıt Mezarı
Tür: Anıt Mezarı
Turizm Türü: Kültür Turizmi
Adres: Kandıra İlçesi, Babadağ Mevkii/Kocaeli


 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.