Trending

4 Kolay Yöntemle Nar Nasıl Saklanır?


Kış bereketi nar, tüm tazeliği, faydaları ve lezzetiyle tezgahları dolduruyor şu sıralar! Peki ya sonrası? O güzelim lezzeti yeniden özlemeye başlayacağımız günler, aylar kapıda, biliyorsunuz. Tam da bu yüzden zamanı geçmeden onları bir güzel ayıklayalım, buzluğa kaldıralım, yaz-kış demeden, dört mevsim o şifa dolu meyveden bol bol faydalanalım diyoruz, ne dersiniz?

3108d3d55840-fresh-pomegranate-tree_140725-2386-jpg
4 Kolay Yöntemle Nar Nasıl Saklanır?
Giriş05.10.2020 10:42

Siz de narın lezzetinden ve vücuda olan yararlarından  tüm yıl boyunca yararlanmak isteyenlerdenseniz hiç vakit kaybetmeden bol miktarda nar alın ve stoklayın.E nasıl saklayacağız derseniz yanıtı aşağıda.

 

1. yöntem: Narı buzdolabı dışında saklama

 

Aldığınız narların uzun süreboyunca  buzlukta durması yerine olabildiğince taze tüketmek için onları buzdolabı dışında nasıl saklamak  gerektiğini bilmekte fayda var.

Öncelikle eğer çok miktarda nar alacaksanız uzun süre dayanması, hemen bozulmaması için mutlaka kalın kabuklu olanların seçmelisiniz. Ayrıca alacağınız narların büyükçe olmasında da fayda var. Nasıl seçeceğimiz anladık ancak bir de narın saklama koşulları var dikkat etmemiz gereken.

 

Narları oda sıcaklığında öylece masanın üzerinde ya da balkonda saklamak yerine rutubetsiz, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan karanlık ortamlarda saklamalısınız. Evinizde bir kiler bulunuyorsa bu, narlar için oldukça ideal bir alan olacaktır.

Narı oda koşullarında nasıl saklarızı çözdük şimdi sıra buzdolabında nasıl saklarıza geldi.

 

2. yöntem: Narı bütün olarak buzdolabında saklama

 

wikihow

Narı en basit haliyle buzlukta bekletmenin yolu tabii ki  bütün bir şekilde, neredeyse hiçbir işlemden geçirmeden saklamak. Nar bütün olarak buzlukta nasıl saklanır? Öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacak. 

Narı bütün olarak buzlukta saklamak için ;

 • Buzluğa kaldırmak için seçtiğiniz narları iyice kir toz kalmayacak şekilde yıkayın.
 • Üzerinde ıslaklık kalmasın.Kuru olduklarından emin olun.
 • Sonrasında her bir narı buzdolabı poşetine ayrı ayrı yerleştirin.Hava almaması için sıkı sıkı bağlayın.
 • Son adımda poşetlerin üzerine o günün tarihini atın.Böylece ne süredir buzlukta olduklarını bileceksiniz.

 

 

3. yöntem: Nar tanelerini buzlukta saklama

 

herzindagi

Narları daha sonradan kullanmak amacıyla ayıklayıp öyle kaldırın.Bunu yalnızca birkaç aylık kullanımlar için uygulayabilirsiniz.Zaman içinde ayıkladığımızn narların taneleri bozulup suyunu bırakacak.Hem nara hem emeğinize yazık olmasın.Fazla da bekletmeyin.. Bu da aklınızda olsun.

Nar tanelerini buzlukta saklamak için ise :

 • Narlarınızı güzelce yıkayıp temizleyin ve nar tanelerini ayıklayın. 
 • Ayıkladığınız nar tanelerini buzdolabı poşetlerine tek tek pay edin. (Kullanacağınız kadar nar koyun poşetlere.Çok fazla doldurmayın)
 • Ardından yine poşetleri hava almayacak  şekilde bağlayın.
 • Poşetlerin üzerine o günün tarihini  yazın böylece buzlukta bulunudğu süreden haberdar olacaksınız.Şimdi buzluğa kaldırmanızda sakınca yok.

 

4. yöntem: Narı suyunu sıkarak muhafaza etme

 

toriavey

Narın tadını en güzel aldığımız keyfini en çok yaşadığımız yöntemlerden birisi de suyu ile saklamak.Bunun için sadece narın suyunu sıkıp buzluğa atmanız yeterli.Daha sonra canınız istediğinde çözdürüp içebilirsiniz.

 • Narları yıkayıp ayıklayın.
 • Daha sonra eğer elinizde mevcut ise katı meyve sıkacağı ile yoksa da çırpıcı yardımı ile narın suyunu çıkarın.Beyaz zarından arınmış olmasına da özen gösterin.

 

 • Hazır ettiğimiz nar suyunu dilediğiniz gibi saklayabilirsiniz.İster kap ister poşetle buzluğa kaldırın.(Tek içimlik olacak şekilde pay etmeye özen gösterin.)
 • Ama her yöntemde de sakladağınız gerecin ağzını iyi kapatmak ya da bağlamak önemli.Bunu göz ardı etmeyin.

Şimdiden herkesin ellerine sağlık.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.