Trending

3 Farklı Yöntemle Mısır Nasıl Közlenir?


Yaz gelince tarlalardan beliren, süt gibi, lezzetleri hafif şekerli mısırlar... En güzeli, en tazesi bulundu mu bu lezzetli yemelere tek kelimeyle doyum olmuyor. Sahile inilen günlerde mısırcıdan haşlama ya da közleme mısırlar alınıp afiyetle yendiğinde yazın tadı çıkıyordu. Ancak sahillere inemesek de, kendi mısırımızı kendimiz közleyerek evde de nefis bir lezzet şölene yaşamak aslında çok mümkün.

48b3efd9c6c7-misir-nasl-kozlenir-4-jpg
3 Farklı Yöntemle Mısır Nasıl Közlenir?
Giriş22.09.2020 10:27

Yaz geldiği zaman tarlalarda biten, şeker gibi tatlı lezzetli süt mısırlar…Bir de güzel mi güzel, taze mi taze mısırlar bulduk mu tadından yenmez oluyor. Genelde yaz aylarında sahile indiğimizde önünden geçtiğimiz süt mısırcılardan közlenmiş mısır veya haşlanmış mısırlardan alıp sohbetle deniz kenarında yendiğinde hem tadı hem keyfi doya doya çıkıyordu. Ancak pandemi döneminde malum sahile gitmek şöyle dursun dışarıya adım atamıyoruz. O zaman kendi mısırımızı evde kendimiz de közleyebiliriz. Enfes mi enfes bir lezzet şölenini evde yaşamak mümkün.

Sizlere hem en bilindik en klasik yöntemi hem de iki diğer değişik yöntemi anlatacağız.Tabi mısır seçerken de bilinmesi gereken birkaç püf noktası mevcut. İyi bir mısır seçebilmek için bunları bilmek gerekiyor. Köz kokularını takip edin. Arzunuza göre bol tuzla ya da yine sizin isteğinize bağlı olarak tereyağıyla lezzetli yemelik mısırlar hazırlanıyor.

 

Mısır nasıl közlenir?

thegunnysack.com

Hepiniz biliyorsunuz ancak biz yine de hatırlatmadan geçmeyelim dedik. Çok sert dişli mısırların pişme süresi uzun oluyor ve vakit alıyor. Mısırı elimize aldığımız zaman mısır tanesinin özleri kolay bir şekilde rahatlıkla çıkıyorsa çok taze ve bir çırpıda pişecek bir mısıra sahipsiniz demektir. Mısır seçerken dikkat etmeniz gereken husus şu: Apaçık sapsarı ve sert mısırların yerine daha orta koyu olan aynı zamanda yumuşak dişli mısırlar seçilmeli .Bu iki nokta önemli.

Közleme yöntemlerimizden ilki tabi ki en lezzetli olan yöntemlerden biri.Mangalda közlemek.Mısırı mangalda közlerken genelde koçanları çıkarılır öyle közlenir.Ancak mısırlar koçanları ile közlendiği zaman hem daha çabuk yumuşar ve daha sulu bir kıvamda kalır.Koçanları ile közlemek daha iyi ve faydalı aslında.O sebepten dolayı mısırın püskül dediğimiz bölümlerini güzelce temizliyoruz.Ardından da iyice yıkıyoruz.Kuruladıktan sonra da koçanları ile birlikte mangala atıyoruz.Mangalda közlediğimiz mısırların tadına asla doymaycaksınız

misir-nasl-kozlenir-1

Mısır közlemek için bir diğer ikinci yöntem ise fırın kullanmak.Bu yöntem oldukça pratik ve basit. Dilerseniz folyo serdiğiniz (folyo serdiğinizde de özü içinde kalarak rahatlıkla pişecektir, ancak sağlık açısından tercih etmeyenleriniz olabilir), yine sizin arzunuza bağlı olarak da mısırları yağlı kağıt sermiş olduğunuz bir fırın tepsisine dizebilirsiniz.Koçanlı ya da koçansız pişirmeniz bir fark yaratmayacaktır.Fırın size bu kolaylığıda sağlamış oluyor.Fırını öncesinde 190 derecede ısıtmanız gerekli.Ara sıra ters yüz edip çevirerek mısırlarınızı bir 35-45 dakika pişirin.Bu sayede köz tadının keyfine varacakasınız.

 

Ocakta bir tava yardımıyla da mısır közlenebilir.Ocağınızı en yüksek ateş seviyesine getirin.Mısırlarınızı önceden haşlayın.Tercihe göre haşlama işlemi uygulamadan da yapılabilir.Mısırı her yeri renk değiştirene kadar bir tutacak yardımıyla közleyebilirsiniz.Bu ocağın üstünde közlemek içindi.

misir-nasl-kozlenir-3

Eğer ki tavada közlemek isterseniz koçansız bir şekilde önceden ısıttığımız döküm bir tavada ara sıra ters yüz ederek her birini çevirerek közleyebilirsiniz.Döküm tavamız yok ise granit sağlam bir tava ile de bu işlem gerçekleştirilebilir.
Sonrasında mısırlarınızın üzerine bol bol tuz ve tereyağı gezdirmeyi unutmayın sakın. Dilerseniz ortalarından çubuk geçirebilir veya  koçanlarıyla birlikte servis edebilirsiniz. Afiyet,bal şeker olsun!
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.